+48 32 336 26 82      info@aptekabracka.pl

Testy dla kobiet

Menopauza

Test jest szybkim testem wykrywającym w moczu hormon FSH o stężeniu 25 mIU/ml lub wyższym. Badanie najlepiej wykonywać z pierwszego porannego moczu, ponieważ zawiera on najwięcej hormonu.

Wynik w postaci barwnych prążków pojawia się w ciągu ok. 3 minut. Wynik dodatni oznacza, że poziom hormonu FSH jest wyższy niż normalnie i możesz być w stadium perimenopauzy lub że menopauza już wystąpiła.

Dla potwiedzenia wykonuje się drugi test w odstępie tygodnia. Jeśli miesiączka występuje regularnie, ale obserwowane są objawy przekwitania, to pierwszy test należy wykonać w pierwszym tygodniu cyklu miesięcznego.

Dla przypomnienia - 1-szy dzień cyklu jest pierwszym dniem krwawienia miesięcznego. Badanie należy powtórnie wykonać dokładnie tydzień później.

 

Ciąża

Najpopularniejszą formą testu ciążowego jest test płytkowy.

Wykonanie badania jest bardzo proste - polega na :

  • pobraniu porannego moczu do suchego i czystego pojemnika,

  • następnie naniesieniu 3 kropli - przy pomocy załączonej sterylnej pipetki - na płytkę testową.

  • Wynik testu w postaci dwóch (wynik pozytywny) lub jednego (wynik negatywny) barwnego prążka na płytce testowej można odczytać już po 2 minutach.

  • Do badania najlepiej nadaje się mocz poranny, ponieważ zawiera on najwięcej hormonu hCG. Badanie można wykonać już po 6 dniach od momentu spodziewanego zapłodnienia, ale najlepiej wykonać je pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki.Istnieją także testy strumieniowe, które różnią się od płytkowych tylko tym, że wykonujemy je umieszczając test bezpośrednio w strumieniu moczu, bez konieczności zbiórki do pojemnika.

 

PH pochwy


Test sprawdza, czy poziom pH mieści się w normie i czy nie istnieje zagrożenie infekcją okolic intymnych. Poziom pH informuje o tym, czy środowisko pochwy jest zasadowe czy kwaśne. Fizjologiczny poziom pH w pochwie jest kwaśny i waha się w między 3,8 a 4,4. Kwaśny odczyn zabezpiecza środowisko pochwy przed rozwojem drobnoustrojów i powstawaniem infekcji.

 

Owulacja

Test jest szybkim testem paskowym służącym do wykrywania ludzkiego hormonu LH o stężeniu równym lub wyższym niż 40 mIU/ml. Wykorzystuje zjawisko nagłego wzrostu poziomu hormonu LH w moczu kobiety.

W opakowaniu znajduje się 5 testów, przy pomocy których można wyznaczyć najbardziej płodne dni w cyklu miesięcznym. Wykonanie badania polega na zanurzeniu paska testowego w moczu i odczytaniu wyniku, który pojawia się w postaci barwnych prążków. Jeśli otrzymałaś wynik pozytywny, to owulacja pojawi się najprawdopodobniej w ciągu 24 - 36 godzin.

Nie zaleca się wykonywania badania z moczu porannego, który jest zagęszczony i z tego powodu można uzyskać wynik fałszywie dodatni.

Wynik testu powinien być odczytany w czasie 5 minut, lecz nie później niż po 10 minutach. Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, karmienie piersią i ciąża mogą mieć wpływ na wynik testu owulacyjnego.